Journal Staff

Editorial

Editor in Chief: Magdalena Skipper
Chief Magazine Editor: Richard Webb 
Chief Biological Sciences Editor: Francesca Cesari
Chief Physical Sciences Editor: Karl Ziemelis
Creative Director: Kelly Buckheit Krause
Managing Editor: Colin Sullivan

This Week/News/Features: Celeste Biever, Ewen Callaway, Davide Castelvecchi, Holly Else, Nisha Gaind, Elizabeth Gibney, Flora Graham, Max Kozlov, Freda Kreier, Heidi Ledford, Brendan Maher, Smriti Mallapaty, Anne Marie Conlon, Ehsan Masood, Amy Maxmen, Richard Monastersky, Helen Pearson, Nicky Phillips, Quirin Schiermeier, Kerri Smith, Emma Stoye, Jeff Tollefson, Richard Van Noorden, Traci Watson, Alexandra Witze, Lauren Wolf.

Comment: Sara Abdulla, Joanne Baker, Rosalind Cotter, Monya Baker, Jack Leeming, Lucy Odling-Smee.

News and Views: Andrew Mitchinson, Mary Abraham, Jennifer Gardiner, Abigail Klopper.

Research: Susan Allison, Victoria Aranda, Anna Armstrong, George Caputa, I-han Chou, Yohan Dall’Agnese, Angela Eggleston, Zoltan Fehervari, Véronique Gebala, Henry Gee, Noah Gray, Claire Hansell, Marie-Thérèse Heemels, Magdalena Helmer, Ursula Hofer, Kristina Maria Kareh, Bryden Le Bailly, Federico Levi, Barbara Marte, Juliane Mossinger, Tobias Rödel, David Rowland, Leslie Sage, Reetta Saikku, Sadaf Shadan, Mary Elizabeth Sutherland, Clare Thomas, Stuart Thomas, Christina Tobin Kåhrström, Michelle Trenkmann, Florian Ullrich, John VanDecar, Christiana Varnava, Jie Wang, Ursula Weiss, Michael White, Yang Xia, Changjun Zhang

Insights/Reviews/Perspectives: Ursula Weiss

Careers: David Payne, Karen Kaplan

Futures: Colin Sullivan

Nature Podcast/Video: Noah Baker, Shamini Bundell, Nick Petrić Howe, Dan Fox, Benjamin Thompson

Supplements: Simon Baker, Herb Brody, Mohamed Ashour, Bec Crew, Richard Hodson

Technology Editor: Jeffrey Perkel

Subeditors: Paul Fletcher, Anna Callender, Rachel Jones, Sarah Archibald, Nicola Bailey, Joanna Beckett, Emma Brown, Isobel Flanagan, Anne Haggart, Mark McGranaghan, Anna Novitzky, Adrian Read, Jenny Rooke, Chariklia Rouki, Francisca Schultz, Sarah Skelton. 

Art and Design: Wesley Fernandes, Agnese Abrusci, Michael Ayres, Lizzy Brown, Jennifer Burns, Jessica Hallett, Amelia Hennighausen, Tom Houghton, Paul Jackman, Jasiek Krzysztofiak, Chris Ryan, Mairi Shepherd, Nik Spencer, Claire Welsh

Production: Yvonne Strong, Stephen Russell, Susan Gray, Simon Gribbin, Hazel Mayhew, David Pentney, Ian Pope

Press Office: Alice Henchley, Michael Stacey, Lisa Boucher, Xi Chen, Emily Cooke, Ana Grilo, Sarah Hausman, Isobel Lisowski, Sarah McClenaghan, 

Japan Edition: Eiji Matsuda, Mitsuyo Utsugi, Sayaka Ayame, Natsuko Izumi

Nature Digital: Ed Hallett, Ciaran O'Neil, Simon Gibson, Alexander Thurrell

Administration: Roseann Campbell, Georgia Francis, Rebecca Cromie, Johannes Black, Mary Craig, Tsegeroman Doumbia, Lizi Easterbrook, Gemma Ellis, Lauren Hugo, Amy Irving, Wendy McDonald, Valerie Pullin, Jasmin Sandhu, Calla Smith-Triglia, Rebecca Wild

Publishing

Andrew Douglas, Richard Hughes, Becca Jones, Alison Mitchell, Stephen Pincock, Ruth Wilson, Rebecca Woodhouse